Former Leaders

Presidents and Vice-Presidents SINCE 1934

YEAR PRESIDENT   VICE-PRESIDENT  
1934 Mr. J. Merlin (SFAFC)    
1935 Mr. F. Nixon (ECGD)    
1936 Prof. B. De Mori (SIAC)    
1937 Mr. E. de Duo (CESCC)    
1938 Mr. J. Merlin (SFAC)    
1939 Mr. F. Nixon (ECGD)    
1946/50 Mr. J. Merlin (SFAC)    
1950/51 Mr. H. Somerville-Smith (ECGD)    
1951/52 Mr. E. de Duo (CESCC)    
1952/53 Mr. B.R. Frick (EKN)    
1953/54 Mr. B.R. Frick (EKN)    
1954/55 Prof. B. De Mori (SIAC)    
1955/56 Prof. B. De Mori (SIAC)    
1956/57 Prof. B. De Mori (SIAC) Mr. H.T. Aitken (ECIC)
1957/58 Mr. J. Levy (COFACE) Mr. H.T. Aitken (ECIC)
1958/59 Mr. J. Levy (COFACE) Mr. H.T. Aitken (ECICS)
1959/60 Mr. H.T. Aitken (ECIC) Mr. C.P.H. Groenendaal (NCM)
1960/61 Sir Laurence Menzies (ECGD) Mr. A. Thomas (OND)
1961/62 Mr. A. Thomas (OND) Mr. H. Brunner (GERG)
1962/63 Mr. A. Thomas (OND) Mr. H. Brunner (GERG)
1963/64 Mr. G.D. Cohen Tervaert (NCM) Mr. E. de Duo (CESCC)
1964/65 Mr. G.D. Cohen Tervaert (NCM) Mr. R.H. Rowntree (EXIMBANK)
1965/66 Mr. J. Aaroy (GIEK) Mr. A. Zipstein (EKR)
1966/67 Sir Anthony Percival (ECGD) Mr. K.G. Ronn (EKR)
1967/68 Sir Anthony Percival (ECGD) Mr. H.T. Aitken (ECIC)
1968/69 Mr. G. Schröder (HERMES) Dr. H.H Haschek (OKB)
1969/70 Mr. G. Schröder (HERMES) Mr. P.G. Wennersten (OKB)
1970/71 Mr. S.E. Phillips (TIC) Mr. M. de Klerk (CGIC)
1971/72 Mr. S.E. Phillips (TIC) Mr. H. Brunner (GERG)
1972/73 Dr. H.H. Haschek (OKB) Mr. J. Aaroy (GIEK)
1973/74 Dr. H.H. Haschek (OKB) Mr. R. Fell (ECGD)
1974/75 Mr. R. Fell (ECGD) Mr. G.A. Hawley (EFIC)
1975 Mr. G.A. Hawley (EFIC)    
1975/76 Mr. Axel Wallén (EKN) Mr. J. Laurent (OND)
1976/77 Mr. Axel Wallén (EKN) Mr. Delio Gianturco (EXIMBANK)
1977/78 Mr. Manuel Varela (CESCE) Mr. Pekka Lahdensuu (FGB)
1978/79 Mr. Manuel Varela (CESCE) Mr. H. Bohren (GERG)
1979/80 Mr. John Moore Jr. (EXIMBANK) Mr. A.W. Wernas (HKEC)
1980/81 Mr. John Moore Jr. (EXIMBANK) Mr. J.W. Hoobroeckx (NCM)
1981 Mr. J.W. Hoobroeckx (NCM)    
1981/82 Mr. Hans Bohren (GERG) Mr. Bent Richnagel (EKR)
1982/83 Mr. Hans Bohren (GERG) Dr. Roberto Ruberti (SACE)
1983/84 Dr. G. Beuck (HERMES) Mr. N. Maeda (EID/MITI)
1984/85 Dr. G. Beuck (HERMES) Mr. J.J. Bouwer (CGIC)
1985/86 Mr. J.W. Hoobroeckx (NCM) Mr. Helge Kringstad (GIEK)
1986/87 Mr. J.W. Hoobroeckx (NCM) Dr. A. Regueira (COSEC)
1987/88 Dr. Roberto Ruberti (SACE) Mr. Matti Sikström (FGB)
1988/89 Dr. Roberto Ruberti (SACE) Mr. Barma (HKEC)
1989/90 Mr. Malcolm Stephens (ECGD) Mr. Ragnar Sohlman (EKN)
1990/91 Mr. Malcolm Stephens (ECGD) Mr. K. S. Foo (ECICS)
1991/92 Mr. Malcolm Stephens (ECGD) Mr. K. S. Foo* (ECICS)
1992 Mr. K. S. Foo (ECICS)    
1992/93 Mr. Ragnar Sohlman (EKN) Mr. Willy Boes (OND)
1993/94 Mr. Ragnar Sohlman (EKN) Mr. C. Gordan Pulford (CREDSURE)
1994/95 Mrs. Soledad Abad (CESCE) Mr. Christoph Leisewitz (CGIC)
1995/96 Mrs. Soledad Abad (CESCE) Mr. Erling Naper (GIEK)
1996/97 Mr. G. Praschak (OeKB) Mr. Erling Naper (GIEK)
1997 Mr. Erling Naper (GIEK)    
1997/98 Mr. Francois David (COFACE) Mr. Doron Klausner (IFTRIC)
1998/99 Mr. Francois David (COFACE) Mr. Fumihiko Kato (EID/MITI)
1999/00 Mr. Doron Klausner (IFTRIC) Mr. Miguel Gomes da Costa (COSEC)
2000 Mr. Doron Klausner (IFTRIC) Mr. Ahmet Kilicoglu (TURK EXIMBANK)
2001 Mr Ahmet Kilicoglu (Turk Eximbank)  
2001/02 Mr. Vivian Brown (ECGD) Mr. Peter Silberschmidt (ERG)
2002/03 Mr. Vivian Brown (ECGD) Mr. Marjan Kramar (SEC)
2003/04 Dr. Hans Janus (EH GERMANY) Mr. Topi Vesteri (FINNVERA)
2004/05 Dr. Hans Janus (EH GERMANY) Ms. Piper Starr (US EXIMBANK)
2005/06 Mr. Lars Kolte (EKF) Mr. Hidehiro Konno (NEXI)
2006/07 Mr. Lars Kolte (EKF) Mr. Angus Armour (EFIC)
2007/08 Mr. Hidehiro Konno (NEXI) Mr. John Salinger (AIG)
2008/09 Mr. Hidehiro Konno (NEXI) Mrs Malgorzata Rutkowska (KUKE)
2009/10 Mr. Angus Armour (EFIC) Mr. Johan Schrijver (ATRADIUS)
2010/11 Mr. Angus Armour (EFIC) Mr. Daniel Riordan (Zurich)
2011/12 Mr. Johan Schrijver (ATRADIUS) Mrs. Geetha Muralidhar (ECGC)
2012/13 Mr. Johan Schrijver (ATRADIUS) Mr. Marcelo Franco (SBCE)
2013/14 Mr. Daniel Riordan (ZURICH) Mr. Andreas Klasen (PwC)
2014/15 Mr. Daniel Riordan (ZURICH) Ms. Michal Ron (SACE)
2015/16 Mr. Topi Vesteri (FINNVERA) Ms. Michal Ron (SACE)
2016/17 Mr. Topi Vesteri (FINNVERA) Mr. Mandisi Nkuhlu (ECIC SA)

Secretary Generals SINCE 1957

YEAR SECRETARY GENERAL      
Pre 1957 Mr. G. Godley      
1957 - 1974 Mr. W. Houwalt      
1974 - 1986 Mr. Donald Ward      
1986 - 1992 Mr. Derek Hill      
1992 - 1998 Mr. Malcolm Stephens      
1998 - 2001 Mr. Anne van’t Veer      
2001 - 2011 Ms. Kimberly Wiehl      
2011 - 2012 Mr. Lennart Skarp      
2012 - 2013 Mr. Peter Jones      
2014-2016 Mr. Kai Preugschat      
2017- Mr. Vinco David